Belgium
Az ország északi részét flamandok lakják, akiknek nyelve a hollanddal azonos, délen pedig a francia ajkú vallonok vannak túlnyomó részben. A modern Belgium a flamandok és a vallonok ingatag szövetségre lépésével jött létre 1830-ban. Brüsszelben, a gazdag fővárosban van az Európai Unió székhelye. Brugge, Antwerpen és más városok jólétét a 15. század óta virágzó textilipar és kereskedelem alapozta meg. A 19. században a Meuse völgyében kialakult a vas- és acélipar; a térség mind a mai napig fontos ipari központ.
Hollandia
A kereskedelem a 15. század óta Hollandia éltető eleme; hatása jól látható az olyan ragyogó városokon, mint Amszterdam vagy Delft. Hollandia ellenőrzi a Rajna torkolatát, Európa egyik fontos kapuját. Rotterdam a világ egyik legfontosabb kikötője. Mivel azonban a deltatorkolat nagy része a tenger szintje alatt van, a hollandoknak folyamatos küzdelmet kell vívniuk, nehogy a tenger és a folyók átszakítsák a gátakat. Az 1953-ban, egy katasztrofális vihart követően az ország délnyugati részén épített új védműrendszer a holland mérnöki munka diadala. Hollandia 1648-ban nyerte el teljes függetlenségét Spanyolországtól, majd elveszítette Belgiumot és Luxemburgot. A II. világháború során az ország rendkívül sokat szenvedett. Ma Hollandia nyugati részén iparvárosokat, intenzíven művelt mezőgazdasági területeket és virágkertészeteket találunk, a magasabban fekvő keleti részeken pedig erdők váltakoznak hangafüves fenyérekkel.
Luxemburg
Luxemburg története 1354-ig nyúlik vissza. A nagyhercegség hasonló nevű fővárosában számos szép épület található. A jólétet az acélipar alapozta meg a 19. században, jóllehet ma Luxemburg elsősorban mint pénzügyi központ jelentős. Itt van számos nemzetközi szervezet, például az Európai Legfelsőbb Bíróság székhelye. Luxemburg a legmagasabb életszínvonalú országok egyike. |